
С поред документ, подготвен за Кремъл, Русия трябва да работи за отслабване на преговорната позиция на САЩ относно Украйна, като подклажда напрежението между администрацията на американския Доналд Тръмп и други страни и същевременно продължава усилията за разрушаване на украинската държава, съобщава „Уошингтън поуст”.
Документът, изготвен през февруари от влиятелен, базиран в Москва мозъчен тръст, близък до Федералната служба за сигурност на Русия (ФСБ), излага руските условия за прекратяване на конфликта в Украйна.
В документа се отхвърлят предварителните планове на Тръмп за мирно споразумение в рамките на 100 дни като „невъзможни за реализиране” и се казва, че „мирното разрешаване на украинската криза не може да се случи преди 2026 г.”
<a href="https://www.vesti.bg/sviat/rusiia-postavi-tri-usloviia-za-mirni-pregovori-sys-sasht-za-ukrajna-6223220" title="
Русия постави три условия за мирни преговори със САЩ за Украйна
“>Русия постави три условия за мирни преговори със САЩ за Украйна
Документът също така отхвърля всеки план за изпращане на мироопазващи сили в Украйна и настоява за признаване на суверенитета на Русия над украинските територии, които тя е завзела.
Той също така призовава за по-нататъшно разделяне на Украйна чрез създаването на буферна зона в североизточната част на страната, както и демилитаризирана зона в южната част, близо до Крим, който Русия незаконно анексира през 2014 г. Това ще засегне и района на Одеса.
Документът е придобит от европейска разузнавателна служба и е разгледан от „Уошингтън поуст”.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира пред „Уошингтън поуст”, че президентът на Русия Владимир Путин „не е знаел за подобни препоръки”, като ги нарече „изключително противоречиви” и добави: „Ние работим с по-обмислени варианти”.
Документът е изготвен от мозъчен тръст, работещ в тясно сътрудничество с Пети отдел на ФСБ, който наблюдава операциите в Украйна.
Руски източници посочват, че засега не е ясна каква е позицията на Путин по въпроса. Членове на елита в Москва настояват за продължаване на войната и да се „използва настоящата ситуация, за да продължим напред”. Други настояват за поне временно примирие.
Захарова: Готови сме да обсъдим със САЩ инициативата за мир в Украйна още днес
Документът излага начини, по които Русия може да засили позицията си в преговорите чрез изостряне на напрежението между Съединените щати, Китай и Европейския съюз и чрез предлагане на достъп на САЩ до руски минерални ресурси, включително в окупираните украински територии, като Донбас, където има запаси от редкоземни метали.
В документа се казва, че усилията на Русия първо трябва да бъдат съсредоточени върху нормализиране на отношенията между Вашингтон и Москва чрез възстановяване на пълния дипломатически персонал в посолствата на двете страни и назначаването на Александър Дарчиев за посланик на Русия в Съединените щати – предложения, които се появиха публично след разговори между руски и американски официални лица в Истанбул на 27 февруари.
Документът предлага Русия да се съгласи да не разполага свои балистични ракети със среден обсег в Беларус, на границата с Европейския съюз, докато в замяна Съединените щати ще се съгласят да не разполагат нови ракетни системи в Европа.
Близък на Путин отхвърли примирието с Украйна
Предлага се и Русия да се ангажира да спре доставките на оръжия за страни, считани за „неприятелски настроени” към Съединените щати, докато в замяна САЩ да спрат да въоръжават Украйна, но се посочва, че това би било „трудно за реализиране”.
Документът отхвърля първоначалните предложения, направени от специалния пратеник на Тръмп за Украйна, генерал-лейтенантът в оставка Кийт Келог. Документът също така отхвърля всякакви потенциални политически отстъпки за Украйна.
„В действителност сегашният режим в Киев не може да бъде сменен отвътре в страната. Необходим е пълен демонтаж”, пише в документа.
Времето изглежда е на страната на Русия
Присъствието на мироопазващ контингент в Украйна се отхвърля като „абсолютно ненужно”, и проводник на „сериозно западно влияние”.
Плановете на САЩ да продължат да въоръжават Украйна след евентуално мирно споразумение се определят като „абсолютно неприемливи” и се изисква съкращаване украинската армия.
Усилията Русия да бъде привлечена към мирно споразумение чрез предложение за частично премахване на санкциите също са отхвърлени в документа.
„Не е ясно каква би била ползата за Русия”, пише в документа и се посочва, че „значението на фактора санкции срещу страната ни е явно преувеличено”.
<!–
Получавай безплатно най-горещите новини от Vesti.bg
–>