К осмическият телескоп “Джеймс Уеб” продължава да разкрива въпроси за нашата Вселена и отвъд нея, но едно от последните му открития буквално е въпросителен знак.
В края на миналия месец екипът на космическия телескоп “Джеймс Уеб” (JWST) към Европейската космическа агенция (ЕКА) публикува изображение, което предлага подробен поглед към две активно формиращи се млади звезди.
И макар че снимката от дълбокия космос е зашеметяваща, на заден план се появява гигантски космически въпросителен знак, който кара всички да си задават въпроси.
NEWS 🚨: NASA’s James Webb telescope has spotted a giant ‘question mark’ object in deep space pic.twitter.com/fU5K5nKeil
— Latest in space (@latestinspace) August 7, 2023
Дали това са извънземни, които се опитват да ни кажат нещо? Дали това е космосът, който ни задава въпроси? Дали е Гатанката? Какво би могло да накара този пунктуационен знак да се появи на камерата?
Според Научния институт за космически телескопи (STScI) в Балтимор, който отговаря за работата на JWST, най-вероятното обяснение е, че въпросителната всъщност е отдалечена галактика или двойка галактики, които се заплитат в гравитационното си привличане.
“Вероятно това е далечна галактика или потенциално взаимодействащи си галактики (техните взаимодействия може да са причинили изкривената форма на въпросителната)”, казаха представители на STScI за Space.com.
Потенциално опасен астероид ще премине близо до Земята
“Това може би е първият път, когато виждаме този конкретен обект. Ще са необходими допълнителни проследявания, за да се разбере със сигурност какво представлява той. Уеб ни показва много нови, далечни галактики – така че предстои много нова научна работа!”, допълват от STScI.
Астрономите посочват, че цветът на въпросителния знак е една от най-големите улики – червеният оттенък подсказва, че обектът е доста отдалечен и прилича на други галактики в дълбокия космос, засечени през последната година от камерите на JWST.
“Двете ясно изразени черти лесно могат да бъдат сливащи се галактики на заден план, като горната част на въпросителния знак е част от по-голяма галактика, която е нарушена от приливите и отливите. Като се има предвид цветът на някои от другите фонови галактики, това не изглежда като най-лошото обяснение. Въпреки това колко хаотични са сливанията, двойните лобовидни обекти с криви опашки, които се простират надалеч от тях, са много типични“, казва Мат Каплан, доцент по физика в Държавния университет на Илинойс пред Space.com.
Огненo кълбо в небето над Мелбърн: Природно явление или космически боклук от руска ракета
Ученият д-р Кристофър Брит от Научния институт за космически телескопи смята, че подобна съдба се очаква да сполети нашия Млечен път след приблизително четири милиарда години, когато се сблъска със съседната спирална галактика Андромеда. В този момент гравитационните въздействия на враждуващите чудовища ще придърпват и деформират структурите си, докато в крайна сметка в продължение на няколко милиарда години те се установят в единна елиптична галактика.
И макар че появата на небесен въпросителен знак е супер вълнуваща и рядка, нека за момент да се възхитим на по-голямата снимка, на която е забелязан препинателният знак.
Двете активно формиращи се млади звезди, разположени в съзвездието Вела – на около 1470 светлинни години от Земята – и известни като Хербиг-Харо 46/47, са открити за първи път през 1977 г. и оттогава са популярна двойка за изучаване от астрономите.
Според НАСА двете звезди са започнали да се формират само преди няколко хиляди години – обикновени бебета, когато става въпрос за космоса – и все още са в процес на поглъщане на космически материал.
“Буйните” млади звезди са доста гладни, обясняват от НАСА, което означава, че понякога събират твърде много материал и част от него се изхвърля, в резултат на което се получават дългите лобове от газ и прах, които се простират далеч от звездите на изображението.
“В продължение на милиони години звездите в Хербиг-Харо 46/47 ще се формират напълно и ще се освободят от тези фантастични, многоцветни изхвърляния, позволявайки на двойните звезди да заемат централно място на фона на пълната с галактики галактика”, пише агенцията в публикация в блога си.
<!–
Получавай безплатно най-горещите новини от Vesti.bg
–>