А рмения няма да бъде домакин на ръководени от Русия военни учения тази година, съобщи арменският министър-председател Никол Пашинян, с което даде знак за нарастващото си разочарование от Москва, предава БГНЕС.
Пашинян критикува работата на руските мироопазващи сили в Южен Кавказ, който от десетилетия е измъчван от конфликт между Армения и съседен Азербайджан.
Той заяви, че не вижда причина Организацията на Договора за колективна сигурност да организира военни учения в Армения тази година.
Армения и Азербайджан се споразумяха да не използват сила за Карабах
“Тези учения няма да се състоят”, каза Пашинян пред репортери и добави, че: “Армения не смята, че е целесъобразно тази година да се провеждат учения на Организацията на Договора за колективна сигурност в републиката”.
Пашинян отбеляза, че организацията е отказала да осъди Азербайджан, който през 2020 г. води шестседмична война с Армения за контрол над населения предимно с арменци регион Нагорни Карабах.
Конфликтът отне живота на повече от 6500 души и приключи с примирие, сключено с посредничеството на Русия, според което Ереван отстъпи територии, които контролираше от десетилетия, а Москва изпрати миротворци в Нагорни Карабах.
Дори съюзникът ѝ Казахстан отряза Русия за войната
Въпреки края на широкомащабните сражения, напрежението по отношение на границите продължава.
През май 2021 г. Армения обвини Азербайджан, че нарушава териториалната ѝ цялост и придвижва свои войски на нейна територия.
“Армения очакваше конкретни действия от руските си партньори и други партньори в областта на сигурността”, заяви Пашинян.
“Този въпрос е важен от гледна точка на изграждането на по-нататъшни отношения”, добави той.
Организацията на Договора за колективна сигурност включва Русия и бившите съветски републики Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан.
Неотдавна Пашинян обвини руските войски, разположени в региона, че не успяват да защитят етническите арменци в Нагорни Карабах и призова за намеса на многонационални мироопазващи сили.
Ереван твърди, че от средата на декември Азербайджан блокира ключов път, свързващ Армения с Нагорни Карабах, което води до недостиг на храна, лекарства и гориво в спорния регион.
<!–
Получавай безплатно най-горещите новини от Vesti.bg
–>