Сърбия ще използва ракия за дезинфекция на болница

Б лизо 10 000 бутилки от любимата плодова ракия на Сърбия ще бъдат използвани за дезинфекция на болница в централния град Крушевац, съобщи местният Червен кръст, цитиран от БГНЕС.

Лекарка с Covid-19 се нуждае от помощ

Бутилките „Вилямовка“ – напитка, направена от круша, се съхраняват в държавно депо от 2005 г. По инициатива на Червения кръст те ще бъдат преработени в 70-процентов алкохол, за да осигурят допълнителен дезинфектант за болницата по време на пандемията от коронавирус, каза Емина Тодорович, местният секретар на организацията.

Новите случаи на ковид-19 намаляват, няма починали

“Имаме нова вълна от коронавирус, така че допълнителен дезинфектант ще бъде от полза”, каза тя за АФП.

Популярната плодова напитка, която може да се произведе и от слива, грозде, дюля и други плодове, е популярна на Балканите и се смята, че е „лек“ за всички видове неразположения.

<a href="https://www.vesti.bg/temi-v-razvitie/tema-koronavirus/germaniia-izvadi-varna-ot-spisyka-s-riskovite-rajoni-6113908" title="

Германия извади Варна от списъка с рисковите райони

“>Германия извади Варна от списъка с рисковите райони

Президентът на Сърбия Александър Вучич се сблъска с критика през февруари, когато омаловажи опасността от вируса, като се пошегува, че той няма да “се развие там, където има алкохол”. Президентът добави, че пандемията е просто още една причина да се „надигне бутилката“. Само няколко седмици по-късно Сърбия се сблъска с недостиг на дезинфектанти и оттогава преработи почти 350 000 литра вино от фалирала дестилерия в 70-процентов алкохол за употреба в болница.

VESTI.bg